Istotnym elementem każdego budynku jest właściwe dobrany system rynnowy. Przy polskich warunkach pogodowych to absolutna konieczność. Źle wykonane odwodnienie stanowi przyczynę wielu katastrof budowlanych – wynikających z przeciążenia konstrukcji nośnej zarówno dachów płaskich, jak i spadzistych. W przypadku tych pierwszych do skutecznego odprowadzania wody stosuje się nowoczesne rynny albo dachowe wpusty, którym to poświęciliśmy niniejszy tekst. Dowiedz się, o czym należy pamiętać podczas instalacji tych rozwiązań, jakie są ich rodzaje i dlaczego są tak ważne. Zapraszamy do lektury już teraz!
Odwodnienie dachów płaskich – jak skutecznie odprowadzić wody opadowe?
W celu zapewnienia bezpieczeństwa budynku z dachem płaskim należy stosować sprawdzone systemy gwarantujące skuteczne odprowadzanie wody deszczowej oraz topniejącego śniegu. A jest to o tyle istotne, że zalegające opady atmosferyczne stanowią realne zagrożenie zarówno dla życia oraz zdrowia mieszkańców, jak i samej konstrukcji obiektu.
Odwodnienie dachów płaskich najlepiej wykonać za pomocą mechanizmu wpustów dachowych. Ta technologia odprowadzania wody skutecznie zbiera nagromadzoną wodę bezpośrednio z pokrycia wierzchniego oraz znajdującej się pod nim izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej.
Wpusty dachowe – o czym należy pamiętać podczas montażu?
Decydując się na wykorzystanie takich systemów odprowadzania opadów, należy pamiętać, że ich liczba zależy od:
-
powierzchni, geometrii i przeznaczenia dachu płaskiego,
-
przepustowości wpustów.
Ważną kwestię jest też jakość wybranego rozwiązania.
Dlaczego dobrej jakości wpust dachowy jest tak ważny?
Dobrej jakości wpust dachowy stanowi istotny element wyposażenia budynku. Bezpośrednio wpływa na szybkość odwodniania oraz długoletnią bezawaryjną pracę systemów odprowadzania wody z dachu płaskiego. Dzięki niemu obiekty są zabezpieczone przed zaleganiem śniegu i gromadzeniem się deszczówki.
Wpusty dachowe – jakie rodzaje ?
Na rynku oferowanych jest kilka typów wpustów dachowych:
-
poziome – z odejściem bocznym; umożliwiają odprowadzanie wody z centralnego punktu odpływu w kierunku rury kanalizacyjnej,
-
pionowe – odprowadzające wodę do wewnętrznego systemu instalacji,
-
przyścienne – służą głównie do wspomagania układu odwodnienia zewnętrznego w ramach tzw. ściany attykowej, w której ukryte są rynny dachowe i przewody spustowe.
Warto dodać, że wpusty wykonane są z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych i promieni UV.
Wpust dachowy – skuteczny mechanizm do odprowadzania wody z dachu płaskiego
Każdy duży opad stanowi obciążenie dla konstrukcji dachu płaskiego. Dlatego też warto zamontować instalację gwarantującą szybkie odprowadzenie gromadzącej się deszczówki. W celu skutecznego odwodnienia można zastosować nowoczesny system rynnowy w postaci solidnych i wysokiej jakości wpustów dachowych firmy Galeco. Użycie tych elementów pozwala równocześnie na rezygnację z rozwiązania, jakim jest tradycyjne orynnowanie. Masz pytanie lub chcesz porozmawiać o ofercie? Skontaktuj się z naszym biurem handlowym.