Najczęstsze błędy popełniane podczas montażu rynien, cz. 2

Jeśli na bieżąco śledzisz naszego bloga, zapewne znasz już 4 najpoważniejsze błędy popełniane przez niektórych dekarzy podczas zakładania systemów rynnowych ze stali lub PVC (znajdziesz go tutaj: Błędy w montażu rynien). Pamiętaj, że mogą zdarzyć się one nawet najlepszym, dlatego, gdy zlecasz montaż rynny dachowej, powinieneś skontrolować poprawność wykonania wszystkich prac. Aby ułatwić Ci to zadanie, postanowiliśmy przygotować kolejną część poprzedniego wpisu. Poznaj kilka następnych pomyłek często popełnianych podczas instalacji różnych elementów orynnowania i sprawdź, czego się wystrzegać!

Błędy związane z montażem rynien – jakie mogą być ich konsekwencje?

Niezależnie od przeznaczenia budynku znajdujące się na nim rynny dachowe pełnią istotną funkcję. Mają za zadanie odprowadzać wodę spływającą z dachu (w tym roztopową). Powinny być w pełni skuteczne nawet podczas wyjątkowo obfitych opadów czy nagłych i intensywnych odwilży. Aby tak było, wszystkie elementy, w tym orynnowanie poziome i odpływy rynnowe, muszą być prawidłowo zainstalowane. Do tego wielkość ich przekrojów należy odpowiednio dobrać pod kątem powierzchni połaci dachowej.

Niepoprawne wykonanie montażu niesie za sobą liczne negatywne konsekwencje niezależnie od tego, czy zastosowana została rynna PVC, czy ze stali. Najpoważniejsze z nich to:

  • przenikanie wilgoci do murów budynku przez nieszczelności w rurach,

  • skracanie żywotności poszczególnych elementów orynnowania,

  • przesiąkanie zbyt dużej ilości wody do gruntu i niszczenie fundamentów.

7 częstych błędów popełnianych podczas montażu systemu rynnowego

Choć obecnie montaż rynien stalowych (https://galeco.pl/produkty/system-rynnowy-galeco-stal) i z PVC jest stosunkowo prosty, wymaga trzymania się kluczowych standardów technicznych. Dlatego niektórym dekarzom zdarzają się pomyłki. Nieuwzględnienie ruchów termicznych rur dachowych, zły rozstaw haków, nieprawidłowa wysokość czy pośpiech to tylko początek listy typowych błędów. Do innych, równie częstych, należy zaliczyć:

  • źle dobrany przekrój rur poziomych i odpływów rynnowych,

  • zbyt małą ilość lejów spustowych,

  • niezabezpieczenie rynny dachowej przed zsuwającym się śniegiem,

  • bagatelizowanie kwestii związanych z obróbkami dekarskimi,

  • brak ochrony orynnowania przed większymi zanieczyszczeniami,

  • niezachowanie odpowiedniego spadku rur poziomych,

  • pominięcie montażu elementów ułatwiających wchodzenie na dach.

1. Zły przekrój rynien i odpływów rynnowych

Kluczowy dla efektywności działania orynnowania stalowego czy z PVC jest odpowiedni przekrój tworzących go rur. Należy dobierać elementy zarówno pod względem powierzchni dachu, jak i kąta jego nachylenia. Im mniejsza średnica rynien dachowych oraz odpływów rynnowych, tym niższa wydajność systemu odprowadzającego deszczówkę. Gdy będzie zbyt mała, w czasie intensywnych opadów woda zacznie przelewać się górą i będzie spływać po murach. To prosta droga do zawilgocenia ścian, którego konsekwencją jest zarówno niszczenie muru, jak i tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi grzybów oraz pleśni.

2. Niedostateczna ilość odpływów rynnowych

Prawidłowo dobrany przekrój rynny to dopiero połowa sukcesu w zakresie skutecznego odwadniania dachu. W poziomym orynnowaniu może dochodzić do zjawiska spiętrzania się wody, jeśli podczas jego montażu zastosowano zbyt mało lejów spustowych. Ilość odpływów rynnowych należy więc dobierać w zależności od wielkości połaci dachowej.

3. Brak ochrony rynny dachowej przed zsuwającym się śniegiem

W przypadku odwadniania dachów skośnych kluczowe jest zastosowanie tzw. śniegołapów. Należy je przytwierdzić w pobliżu miejsc montażu rynien. Zatrzymują śnieg zsuwający się z pokrycia dachowego. Ich brak może skończyć się np. oberwaniami orynnowania lub pękaniem, szczególnie w przypadku elementów z PVC.

W niektórych przypadkach warto także zainwestować w instalację przeciwoblodzeniową. Duża ilość lodu obciąża rynny, a do tego może prowadzić do zatykania odpływów i tym samym przelewania się wody górą.

4. Bagatelizowanie kwestii wykonania obróbek dekarskich

Zdarzają się przypadki, w których osoby zajmujące się montażem elementów orynnowania bagatelizują kwestię wykonania obróbek dekarskich. Powinny obejmować m.in.:

  • zabezpieczenie zakończenia dachu,

  • wszystkie miejsca, gdzie materiały są ze sobą łączone,

  • pas podrynnowy oraz nadrynnowy.

Powyższe obróbki są kluczowe zarówno dla trwałości systemu rynnowego, jak i szczelności pokrycia dachowego.

5. Brak elementów filtrujących większe zanieczyszczenia

Poziomie orynnowanie to otwarte rurki ze stali lub PVC, do których w łatwy sposób mogą dostawać się np. liście, owoce spadające z drzew czy małe gałązki. Z biegiem czasu ilość tych zanieczyszczeń jest coraz większa, co prowadzi do zapychania się rynien, w tym odpływów rynnowych. Problem ten zwykle jest efektem błędów w montażu – niezastosowania elementów filtrujących.

To specjalnie wyprofilowane siatki z drobnymi oczkami zakrywające rury dachowe. Oczywiście, aby były skuteczne, należy pamiętać o regularnym usuwaniu z nich zanieczyszczeń.

6. Nieprawidłowy spadek rynien dachowych

Nawet najlepsza rynna z PVC czy metalu będzie nieskuteczna, jeśli zostanie założona bez zachowania spadku. Zbyt mały także stanowi problem – przy intensywnych opadach napływ wody będzie większy niż jej spływ do odpływów rynnowych. Przyjmuje się, że podczas montażu elementów poziomego orynnowania dachowego należy zachować nachylenie w zakresie 0,5-1%.

7. Brak elementów ułatwiających wchodzenie na dach

Na koniec kwestia, która jest niezwykle często pomijana przez dekarzy – montaż elementów ułatwiających wchodzenie na dach. Jeśli ich nie ma, dostawiana do budynku drabina opierana jest na rynnach. Wykonane z metalu będą się odkształcać, natomiast z PVC pękać.

Dobrą praktyką jest instalowanie drążków, na których można oprzeć drabinę. Przydają się chociażby do tego, aby w przyszłości czyścić system rynnowy i kontrolować jego stan.

Unikaj błędów podczas montażu i zainwestuj w dobrej klasy rynny!

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym poradom łatwiej będzie Ci skontrolować poprawność montażu orynnowania. Pamiętaj, że jego żywotność i wydajność zależą także od jakości wszystkich części, z jakich się składa. Stawiaj na sprawdzone rynny – zamów elementy dachowe i odpływy rynnowe od Galeco! Oferujemy nowoczesne instalacje stalowe i z PVC, na które udzielamy wieloletniej gwarancji! Zapewniamy doradztwo w wyborze – zapraszamy do kontaktu.