Do najpopularniejszych pokryć dachowych stosowanych obecnie na domach jednorodzinnych zaliczane są blachodachówki, blachy płaskie, gonty bitumiczne oraz papy. Jednak materiałów o takim zastosowaniu jest więcej, czego przykład stanowi tzw. płyta warstwowa. To blaszana okładzina otaczająca rdzeń będący termoizolacją. Jeśli masz ją na budynku, powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo zamocować do niej rynny PCV lub stalowe, które wraz z odpływami i rurami spustowymi stworzą wydajny system rynnowy. W artykule znajdziesz kilka cennych związanych z tym wskazówek – skorzystaj z podpowiedzi specjalistów naszej firmy, producenta orynnowania Galeco!
Jak dobrać orynnowanie do dachu pokrytego płytami warstwowymi?
Jeśli dopiero przymierzasz się do zakupu systemu rynnowego, wiedz, że zasady jego doboru do dachów wykończonych płytami warstwowymi są spójne z tymi stosowanymi przy wszystkich innych pokryciach dachowych. Co ważne, na takiej konstrukcji doskonale sprawdzi się zarówno rynna PCV, jak i stalowa. Pierwsze z rozwiązań jest wybierane częściej z racji niższej ceny takiego orynnowania oraz jego relatywnie niewielkiej wagi, co ułatwia montaż.
Idea zawsze jest taka sama – pozioma instalacja ma odbierać wodę spływającą z dachu i poprzez odpływy rynnowe kierować ją do pionowych rur spustowych. W ten sposób deszczówka odprowadzana jest poza budynek, np. do kanalizacji burzowej lub systemu rozsączającego ją w gruncie. Wszystko to ma na celu ochronę murów, fundamentów oraz stropów przed zawilgacaniem. Pamiętaj także, że gromadząca się w ścianach wilgoć może tworzyć idealne warunki do rozwoju groźnych dla zdrowia ludzi grzybów oraz pleśni.
Orynnowanie należy dobierać pod kątem powierzchni połaci dachowej do odwodnienia oraz kąta jej nachylenia. Pomagają w tym specjalne kalkulatory, ale jeśli zdecydujesz się zamówić stalowy lub wykonany z PCV system rynnowy Galeco, uzyskasz od nas profesjonalne wsparcie w wyborze. Dostarczamy kompletne instalacje zawierające m.in. poziome rynny, odpływy rynnowe, rury spustowe i wszystkie elementy montażowe!
Przygotowanie pokrycia dachowego z płyt warstwowych do montażu rynien
Zanim w ogóle zaczniesz przytwierdzać orynnowanie do dachu z takim pokryciem, musisz zająć się montażem ważnej obróbki dekarskiej. Zakończenia płyt warstwowych w miejscach, w których znajdą się rury stalowe lub z PCV należy uzbroić w tzw. okapnik dachowy. Stanowi on podstawę montażową dla haków rynnowych – opierają się na nich rynny i odpływy podłączane do rur spustowych.
Aby to zrobić, najpierw wykonaj niewielkie nacięcia w rdzeniu materiału (ociepleniu), tuż pod jego górną osłoną z blachy. Koniecznie używaj wiertarki ustawionej na pracę z prędkością minimum 3000 obrotów na minutę. Do tego stosuj wiertło kręte przedłużone o długości powyżej 65 mm oraz średnicy 5 mm lub większej. Następnie wciśnij okapnik dachowy w to miejsce i na stałe przymocuj go do dolnej okładziny płyty warstwowej.
Montaż systemu rynnowego krok po kroku
Po wykonaniu powyższej obróbki możesz już zabierać się do właściwych prac związanych z montażem systemu rynnowego. Pamiętaj, aby na początek dokładnie zapoznać się z instrukcją dostarczoną przez producenta orynnowania. Jego instalacja obejmuje kilka podstawowych kroków.
- Przytwierdź haki, na których oparte zostaną rynny PCV lub stalowe – pamiętaj o zachowaniu minimalnego spadku w kierunku odpływów.
- Zamontuj okapnik rynnowy – należy wcisnąć go tuż pod górnym fragmentem okładziny płyty warstwowej, a następnie przytwierdzić do niej wkrętami.
- Uszczelnij pas nadrynnowy – koniecznie użyj dobrej jakości uszczelniacza (masy dekarskiej).
- Dotnij rynny do wymaganej długości – zwróć uwagę na to, aby połączenia rur znalazły się poza hakami. Do tego w przypadku elementów z PCV przycinaj je z niewielkim zapasem do łączenia na zakładkę. Rury z tego materiału kurczą się lub rozszerzają (zależnie od temperatury zewnętrznej), dlatego muszą mieć miejsce do „pracowania”.
- Zamocuj poziome orynnowanie.
Wykonując powyższe zadania, pamiętaj o podstawowych zasadach prawidłowego montażu orynnowania. Zadbaj o to, aby:
- rynny PCV lub stalowe wystawały poza obrys pokrycia dachowego – najlepiej przynajmniej o połowę swojej szerokości,
- rozmieszczać haki w odstępach do 60 cm i w odległości nie większej niż 15 cm od odpływów rynnowych czy narożników,
- zakończenia poziomych rur zaślepić i uszczelnić.
Dobrą praktyką po wykonaniu pracy jest wypełnienie orynnowania wodą w celu przeprowadzenia testu sprawności. W jego trakcie zwróć szczególną uwagę na ewentualne nieszczelności. Upewnij się także, że cała woda swobodnie odpływa rynnami – jeśli gdzieś się zatrzymuje i powstają zastoiny, musisz ponownie przeprowadzić poziomowanie całego systemu rynnowego.
Montaż rur spustowych orynnowania – o tym musisz pamiętać!
Na koniec kilka wskazówek dotyczących rur spustowych, które wzdłuż elewacji kierują wodę z poziomych rynien PCV lub stalowych poza obręb budynku. Są połączone z odpływami rynnowymi, do których wcześniej musisz zamontować kolanka (zwykle wystarczają dwa po 45 stopni każde), aby przybliżyć instalację do muru. Pionowe elementy orynnowania należy zabezpieczyć obejmami – zaleca się, aby odległość pomiędzy nimi wynosiła poniżej 180 cm.
Na zakończeniu rur spustowych możesz zamontować osadnik jeśli chcesz skierować deszczówkę do kanalizacji burzowej. Gdy woda ma trafiać bezpośrednio do gruntu, wystarczy na końcu umieścić kolanko, którego wylot powinien znajdować się przynajmniej 20 cm od ziemi.
Nowoczesne orynnowanie na lata – zamów system rynnowy Galeco!
Trzymając się podstawowych zasad montażu orynnowania i wykonując wszystkie prace z należytą dokładnością, zyskasz pewność sprawnego działania instalacji odprowadzającej deszczówkę z dachu pokrytego płytą warstwową. Jeśli chcesz, aby była także długowieczna, skorzystaj z oferty naszej firmy Galeco. Produkujemy i sprzedajemy nowoczesne systemy rynnowe PCV oraz stalowe, w tym bezokapowe. Wykonane z dobrej jakości materiałów rynny, odpływy i inne elementy cechują się ponadprzeciętną odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Zapraszamy do kontaktu – pomożemy Ci w wyborze najlepszego rozwiązania do odwodnienia pokrycia dachowego!