Jeszcze do niedawna architekci chcący zaprojektować dom o jednolitej bryle musieli uciekać się do eksperymentowania z różnymi technologiami budowy. Dziś jest to o wiele łatwiejsze za sprawą rozwiązania zaproponowanego przez naszą firmę – Galeco – systemu Dachrynna. To innowacyjna, w pełni zintegrowana instalacja, która w estetyczny sposób łączy pokrycie dachu, elewację oraz rynnę połaciową. Zostań z nami jeśli jesteś ciekaw, czym dokładnie jest ten produkt. W artykule opisujemy jeden z jego elementów – dachowy panel na rąbek stojący. Sprawdź, czym jest i jakie są jego zalety, a do tego zapoznaj się ze sposobem montażu – zapraszamy do lektury!
Zintegrowany system dachowy Dachrynna – co to takiego?
Na początek kilka słów o samym produkcie, jakim jest Dachrynna – z czego się składa i co w nim takiego wyjątkowego? To zintegrowany system dachowy 2w1, a więc stanowiący połączenie pokrycia dachu (w tym przypadku jest to specjalnie zaprojektowana blachodachówka) oraz orynnowania. Pierwszym elementem jest panel na rąbek stojący, o którym więcej dowiesz się w dalszej części artykułu, a drugim – rynna połaciowa.
Blacha przeznaczona na dach ma zagłębienie umożliwiające montaż poziomych rur odprowadzających z niego deszczówkę – są w nim ukryte, niewidoczne z zewnątrz. Do tego blachodachówkę tę można wykorzystać do wykończenia elewacji budynku. Właśnie to stanowi o unikalności owego rozwiązania – kompletny system dachowy Dachrynna pozwala stworzyć dom cechujący się idealnie jednolitą bryłą. Ma ukrytą zarówno rynnę połaciową (jest zintegrowana z odpływem), jak i pionowe rury spustowe, które schowane są w ociepleniu ścian. Do tego przejście pomiędzy dachem i fasadą budynku staje się praktycznie niedostrzegalne.
Czym jest panel na rąbek stojący, będący częścią systemu dachowego Dachrynna?
To jedyny widoczny element zintegrowanego systemy dachowego Dachrynna, który z jednej strony stanowi ozdobę budynku, a z drugiej zabezpiecza go przed czynnikami atmosferycznymi i środowiskowymi. Panel na rąbek stojący ma postać blachodachówki i produkowany jest przez naszą firmę na wymiar – może mieć szerokość od 50 do aż 650 cm. Wykonujemy go z wysokiej jakości blachy, która pokrywana jest innowacyjną warstwą antykorozyjną GreenCoat Crown BT. Ma formę matową i dostępna jest w kolorze antacytowym (RAL 7021) oraz czarnym (RAL 9005). Jest zarówno bardzo skuteczna, w tym odporna na uszkodzenia, jak i ekologiczna. Cechuje się brakiem szkodliwych dla środowiska dodatków, gdyż bazuje na szwedzkim oleju rzepakowym.
Panele stanowią część zintegrowanego systemu dachowego Dachrynna, dlatego te przeznaczone do montażu w obrębie okapu posiadają zagłębienia na rynnę połaciową. Przytwierdzone, stanowią nowoczesną ozdobę dachu, a dodatkowo mogą znaleźć się także na elewacji.
Jak wygląda montaż paneli systemu dachowego Dachrynna?
Na etapie prowadzenia prac projektowych wiele uwagi poświęciliśmy kwestiom związanym z solidnością tego zintegrowanego systemu dachowego. Panele będące jego części są równie trwałe jak popularne dziś blachodachówki. Jednocześnie, dla wzmocnienia konstrukcji instalacji Dachrynna podczas jej montażu, należy:
- w obrębie przestrzeni pomiędzy krańcem okapu a rynną połaciową zastosować dodatkową membranę EPDM zabezpieczającą przed wilgocią,
- w dolnych częściach dachu wykonać podkonstrukcję podporową z aluminiowych konsol oraz kątowników,
- powyższą konstrukcję przygotować także w przypadku przytwierdzania paneli na elewacji budynku.
Dowiedz się więcej o systemie Dachrynna i zamów go już dziś!
Jeśli zainteresowało Cię to rozwiązanie, już dziś skontaktuj się z doradcą naszej firmy, Galeco. Przedstawi on wszystkie aspekty techniczne oraz najważniejsze zalety tego nowoczesnego, zintegrowanego systemu dachowego, a do tego kompleksowo i profesjonalnie doradzi w jego wyborze. Jednocześnie zachęcamy do składania zamówień na produkt Dachrynna. System dachowy objęty jest aż 50-letnią gwarancją systemową, co stanowi najlepszy dowód jej ponadprzeciętnej trwałości!
Poznaj inne wpisy na temat naszego nowego zintegrowanego systemu Dachrynna: