Podstawowym elementem każdego budynku jest system rynnowy. Odpowiada za odprowadzanie wody deszczowej oraz roztopowej z połaci dachowej. Gdy ma wydajność prawidłowo dobraną do danych warunków technicznych, chroni mury oraz fundamenty obiektu budowlanego przed zawilgoceniem. Jednak czy wiesz, że przy okazji orynnowanie dachu płaskiego lub skośnego, w tym bezokapowego, może być ciekawą ozdobą architektoniczną domu? W artykule podpowiadamy, jak wykorzystać nasze rynny Tytan-Cynk, kwadratowe Galeco STAL2 i inne do poprawy wyglądu budynku – sprawdź już teraz!
W jaki sposób rynna może poprawiać wygląd domu?
Zacząć należy od tego, że każda rynna kwadratowa czy okrągła może być wykorzystana do poprawy wyglądu domu na dwa sposoby. Pierwszy z nich dotyczy klasycznych systemów rynnowych, w których to orynnowanie okalające dachy płaskie lub skośne jest doskonale widoczne z zewnątrz. W takim przypadku będzie ono zwieńczeniem połaci dachowej. Ponieważ może wyraźnie odróżniać się od elewacji budynku, stanie się ciekawym dodatkiem stylistycznym.
Druga opcja to ukrycie orynnowania – możesz zamontować klasyczne rynny (np. kwadratowe Galeco STAL2), ale z maskownicami, lub postawić na bezokapowy system rynnowy. Co różni oba te rozwiązania? Ja podkreślają specjaliści naszej firmy, brak okapu wieńczącego dach niewątpliwie wyróżnia się najwyższą estetyką. W ten sposób powstaje bowiem płynne przejście z połaci dachowej na elewację – rozwiązanie to jest coraz popularniejsze w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Jednak to, na którą opcję się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od Twojego gustu oraz warunków technicznych budynku.
Jakie są możliwości dostosowania rynny do wyglądu budynku?
Wybór konkretnego systemu rynnowego, a więc klasycznego, z maskownicami lub pod dachy bezokapowe, to tak naprawdę dopiero połowa sukcesu. Jeśli chcesz, aby rynny płaskiej czy skośnej połaci dachowej stały się ozdobą budynku, musisz zastanowić się nad ich wyglądem.
Korzystając z rozwiązań dostarczanych przez naszą firmę – Galeco, będziesz mieć kilka opcji personalizacji, z których najważniejsze to:
- kolor elementów odprowadzających deszczówkę (lub ich maskownic) i montażowych – zwykle można wybierać spośród kilku barw z palety RAL,
- kształt rur, co ma znaczenie przy instalacjach odkrytych – klasyczne półokrągłe bądź nowoczesne kwadratowe,
- rodzaj materiału – PVC lub metal, w przypadku którego szczególnie ciekawie prezentuje się rynna Tytan-Cynk (ma piękny metaliczny połysk i jest doskonale zabezpieczona przed korozją).
Pamiętaj, że orynnowanie tworzą nie tylko poziome rynny dachu!
Zastanawiając się nad ostatecznym wyglądem orynnowania domu, musisz pamiętać o tym, że tworzą je nie tylko kwadratowe czy półokrągłe rynny poziome, np. Galeco Tytan-Cynk. Na systemy odprowadzające deszczówkę z dachów płaskich lub skośnych składają się także takie elementy, jak:
- haki, łączniki, narożniki oraz obejmy,
- odpływy rynnowe – miejsca, od których woda zaczyna spływać wzdłuż elewacji,
- rury spustowe, czyli pionowe.
Wszystkie powyższe rzeczy są widoczne na budynku, dlatego powinny stylistycznie do niego pasować. Wyjątkiem od tej reguły są systemy bezokapowe – orynnowanie poziome ukryte jest w dachu płaskim czy skośnym, a pionowe w elewacji.
O czym należy pamiętać podczas doboru rynien do dachu?
Estetyka orynnowania jest oczywiście ważna, ale planując zakup systemu rynnowego, przede wszystkim skup się na jego podstawowej funkcji – odprowadzaniu wody. Niezależnie od tego, czy masz dom z dachem płaskim, czy skośnym, w tym bezokapowym, zasada doboru rynien jest dokładnie taka sama. Zarówno w przypadku rur okrągłych, jak i kwadratowych, istotna jest wielkość ich przekroju. Jak podkreślają specjaliści naszej firmy Galeco, należy odpowiednio dobrać ją do powierzchni połaci dachowej, z której będą zbierać deszczówkę.
Istotne znacznie ma także rodzaj materiału, z którego wykonane jest orynnowanie dachu płaskiego, skośnego lub bezokapowego. Do wyboru masz:
- PVC – lekkie tworzywo sztuczne, odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne i niewymagające konserwacji, jednak podatne na pękanie pod wpływem mrozu czy intensywnego promieniowania UV,
- stal – jest to materiał niezwykle solidny i długowieczny, ale wykonane z niego rynny okrągłe lub kwadratowe wymagają konserwacji aby utrzymać je w dobrym stanie,
- metal tytan-cynk – rozwiązanie najdroższe, ale zdecydowanie najtrwalsze, doskonale zabezpieczone przed korozją (w tym przypadku elementy łączy się metodą tradycyjną, czyli poprzez ich klejenie bądź lutowanie, bez konieczności stosowania łączników).
Jak zamontować orynnowanie na dachu płaskim, skośnym lub bezokapowym?
W przypadku montażu rynien zdecydowanie najważniejsze jest to, aby unikać pośpiechu i skrupulatnie podchodzić do każdej czynności. Do tego przed rozpoczęciem pracy koniecznie dokładnie zapoznaj się z instrukcją dostarczoną przez producenta systemu rynnowego. Sposób wykonania instalacji zależny jest zarówno od danego rozwiązania technologicznego, jak i tego, gdzie ma się ona znaleźć – czy jest to dach płaski albo skośny z okapem bądź bezokapowy.
Ja radzą specjaliści naszej firmy Galeco, montaż najlepiej zostawić w rękach specjalistów. Instalacja każdego rodzaju rynien, w tym kwadratowych z maskownicami czy np. okrągłych Tytan-Cynk, wymaga wiedzy, doświadczenia oraz dostępu do odpowiednich narzędzi. Należy pamiętać m.in. o:
- przygotowaniu wymaganych obróbek dekarskich na dachu,
- prawidłowym rozstawie haków,
- zachowaniu minimalnego spadku orynnowania poziomego,
- odpowiednim uszczelnieniu wszelkich połączeń.
Najlepsze rynny do dachów płaskich, skośnych i bezokapowych znajdziesz w ofercie Galeco!
Mając powyższą wiedzę, pozostaje Ci już tylko znaleźć oraz zamówić odpowiednie orynnowanie. W tym celu skorzystaj z oferty naszej firmy Galeco – sprzedajemy nowoczesne systemy rynnowe do dachów płaskich i skośnych, w tym bezokapowych! Znajdziesz tu wiele innowacyjnych rozwiązań, mogąc wybierać spośród rynien kwadratowych i półokrągłych wykonanych z PVC, stali bądź tytan-cynku. Wszystkim klientom zapewniamy profesjonalne wsparcie techniczne w wyborze. Gorąco zachęcamy do kontaktu.