Sposoby na oszczędzanie wody w domu

Woda to bardzo cenny i niezbędny element naszego życia, dlatego warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób można ograniczyć jej zużycie, a tym samym zaoszczędzić pieniądze. Poniżej prezentujemy kilka prostych sposobów na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym.

Grunt to dobre nawyki

W większości przypadków zużycie wody przypadające na jednego mieszkańca gospodarstwa domowego, znacznie przekracza jego potrzeby właśnie z uwagi na złe nawyki. Zaliczyć można do nich np. kąpiele w wannie wypełnionej po brzegi wodą, długie prysznice podczas których woda leje się przez cały okres kąpieli, mycie zębów, golenie się pod bieżącą wodą. Te i podobne nawyki powodują, że zupełnie niepotrzebnie do kanalizacji wylewamy wodę, którą można byłoby zaoszczędzić. Zachęcamy więc do zmiany przyzwyczajeń: wannę napełniajmy tylko do połowy, skróćmy czas kąpieli pod prysznicem lub używajmy prysznica tylko do spłukiwania się, zakręcajmy kran podczas golenia i mycia zębów używając przy tym kubka napełnionego wodą.

Inwestycja w oszczędne urządzenia

Proponujemy też zainwestować w oszczędne urządzenia i rozwiązania np. zamiast zmywania naczyń pod bieżącą wodą warto zainwestować w zmywarkę. Jest wygodna w użytkowaniu, a do tego znacznie pozwala zaoszczędzić czas oraz wodę.

Ponadto warto zaopatrzyć się w baterie do umywalek i zlewów, które posiadają perlator napowietrzający wodę. Dzięki temu przepływ wody z kranu jest mniejszy, ale strumień optycznie poprzez napowietrzenie jest większy.

Proponujemy również zastosowanie dwudzielnych spłuczek do toalety, które umożliwiają spłukiwanie WC całą objętością spłuczki lub ograniczenie jej zużycia o połowę.