Wiosenny przegląd systemu rynnowego

Pierwsze ciepłe dni to doskonała okazja do przeprowadzenia wiosennych porządków. Warto zadbać o to, by nie zabrakło wśród nich przeglądu orynnowania, które podczas zimy mogło ulec różnego rodzaju usterkom. Pamiętaj, że jeśli wychwycisz problem w zalążku, koszty związane z jego usunięciem będą znacznie niższe niż wtedy, gdy sytuacja się rozwinie. Jak zatem powinna wyglądać taka wiosenna kontrola? Na czym ona polega i czym różni się w przypadku rynien stalowych i tych wykonanych z PCV? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć – zapraszamy do lektury!

Na początku idź na spacer

Przejdź się dookoła domu i przyjrzyj się systemowi odwadniającemu z dołu, oglądając uważnie wszystkie rynny oraz rury spustowe. Śnieg, sople, czy zalegające od jesieni liście mogły powyginać, albo nawet zerwać niektóre elementy. Znaczny ciężar mógł też doprowadzić do popękania poszczególnych fragmentów, szczególnie w przypadku rynien PCV.

Podczas przeglądu zwróć szczególną uwagę na newralgiczne punkty, jakimi są łączenia i narożniki. To one przenoszą największe obciążenia w całym systemie odwadniającym, więc są najbardziej narażone na usterki. Uszkodzenia łączeń prowadzą do powstania szpecących zacieków na elewacji, której odświeżenie bywa bardzo kosztowne. Dużym problemem, zarówno przy rynnach stalowych, jak i tych z PCV bywają też zużyte uszczelki – jeśli okaże się, że przeciekają, należy jak najszybciej dokonać ich wymiany.

Drobne awarie i nieszczelności orynnowania można korygować za pomocą nowych obejm lub poprzez delikatne doginanie. Rzecz jasna, ta druga metoda możliwa jest jedynie w przypadku rynien stalowych i ocynkowanych.

Jeżeli podczas przeglądu odkryjesz opisane usterki, najlepiej będzie poprosić o pomoc dekarza. Jeśli natomiast nie zauważysz niczego niepokojącego, będziesz mógł wykonać resztę czynności we własnym zakresie. Więcej na temat przeciekającej rynny możesz przeczytać tutaj.

Czyszczenie rynny na wiosnę

Przygotuj akcesoria i udrożnij system

Pragnąc samodzielnie przeprowadzić rzetelny przegląd orynnowania, musisz zadbać o to, by nie zabrakło Ci odpowiednich narzędzi. Absolutną podstawą będzie tu stabilna drabina, która pozwoli Ci spojrzeć na rynny z bliska. Przyda się również wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa. Nie zapomnij o szczotce – nie musisz kupować specjalnego, teleskopowego modelu, jednak zadbaj o to, by miała ona miękkie włosie – w przeciwnym wypadku możesz łatwo porysować rynny podczas czyszczenia.

System odpływowy powinien być wolny od wszelkiego rodzaju zatorów, a ponieważ gromadzą się tam rozmaite zanieczyszczenia, najlepiej dbać o niego regularnie i udrażniać go dwa razy do roku. Konserwację rynien powinno się przeprowadzać w dwóch etapach:

  • czyszczenie wstępne – za pomocą szczotki usuń zabrudzenia, wykonując delikatne, posuwiste ruchy. Nie wolno używać żadnych ostrych narzędzi, szczególnie w przypadku rynien ocynkowanych, gdzie łatwo jest uszkodzić powłokę, co prowadzi w efekcie do rdzewienia metalu.
  • płukanie – użyj szlaucha lub myjki i usuń resztę brudu wodą pod dużym ciśnieniem. Uważaj jednak, by nie rozchlapać nieczystości na ściany budynku. Lepiej jest na początku użyć mniejszego strumienia i potem sukcesywnie go zwiększać.

Podsumowanie

Przeprowadzenie przeglądu orynnowania nie jest szczególnie trudnym zadaniem, więc tym bardziej warto dbać o to, by był wykonywany systematycznie. Regularna konserwacja zapewni skuteczne odprowadzanie wody z dachu i pozwoli Ci na zaoszczędzenie sporych kwot, jakie musiałbyś wydać na montaż nowych rynien bądź na remont zniszczonej elewacji.