Budowa dachu – etapy krok po kroku

Kluczowym momentem stawiania każdego domu jest budowa dachu. Proces ten jest wieloetapowy i dlatego postaramy się go pokrótce opisać. Sprawdź już teraz, jak krok po kroku przygotować taką konstrukcję i zamontować wydajne orynnowanie.

Wszystko zaczyna się od projektu

Pierwszym krokiem jest przygotowanie projektu. Na tym etapie nie tylko ustalasz kształt dachu, ale i wybierasz rodzaj jego pokrycia. To także moment, w którym dobierasz nowoczesny system rynnowy, okna, okapy oraz podbitki do nich.

Projekt to oczywiście dopiero początek drogi. Gdy zostanie już przygotowany, przychodzi czas na prace budowlane. Wykonuje się je etapami, z których najważniejsze to:

  • wzniesienie więźby dachowej,
  • zabezpieczenie więźby folią (foliowanie),
  • montaż łat i kontrłat (łacenie),
  • montaż orynnowania, podbitki oraz okien dachowych,
  • ułożenie pokrycia, np. z blachodachówki modułowej,
  • przygotowanie ocieplenia.

Budowa więźby dachowej

Więźba może mieć różnorodną formę, ale zawsze najważniejsze jest to, aby była zmontowana precyzyjnie i z solidnych materiałów. Najczęściej stosowane konstrukcje to klasyczne krokwiowe, jętkowe oraz płatwiowo-jętkowe.

Budowa dachu

Foliowanie

Celem tego etapu jest zabezpieczenie więźby przed wilgocią. W tym celu stosuje się specjalne folie, które zazwyczaj montuje się do drewna zszywkami. Ich parametry muszą być precyzyjnie dobrane pod wymogi techniczne konkretnego budynku i rodzaj pokrycia dachowego.

Łacenie

Ławy tworzą konstrukcję, na której później montuje się pokrycie. Pamiętaj, że rozkład desek dobiera się pod konkretny materiał zwieńczający dach, np., klasyczne dachówki lub nowoczesne blachodachówki.

Orynnowanie, okap, podsufitka dachowa i inne elementy

Na tym etapie przede wszystkim montuje się systemy rynnowe. Ich rodzajów jest wiele i jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, zajrzyj na stronę: https://galeco.pl/rynny-rynna-systemy-rynnowe. Pamiętaj, aby skrupulatnie wyliczyć powierzchnię dachu i dobrać rynny o odpowiedniej wydajności. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak dobrać odpowiednie rynny.

Rynna to jednak nie wszystko – montuje się także okapy. Na ich wewnętrznej stronie powinna znaleźć się specjalna podbitka, która zabezpiecza krokwie wystające poza obrys budynku. Podsufitka może być wykonana z różnych materiałów, ale obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest PCV, np. podsufitka dachowa Galeco NOVA.

Wykonanie pokrycia dachowego

Sposób montażu pokrycia zależny jest od wybranego materiału. Dziś często stosowanym rozwiązaniem jest blachodachówka modułowa, o której więcej dowiesz się na stronie: https://galeco.pl/produkty/blachodachowka-modulowa-galeco-riga. Oczywiście może to być także klasyczna dachówka ceramiczna lub betonowa.

Ocieplenie

Gdy konstrukcja jest już gotowa, należy zabrać się za jej ocieplenie. Zazwyczaj używa się do tego wełny mineralnej. Ostatnim krokiem będzie przygotowanie paroizolacji, na którą następnie montowane są płyty kartonowo-gipsowe.

Postaw na nowoczesne rynny, dachówki i podbitki PCV

Jeśli chcesz, aby dach Twojego domu był solidny i długowieczny, jego budowę powinieneś zostawić w rękach specjalistów. Pamiętaj również o zastosowaniu porządnych materiałów. Wybierając system orynnowania, podsufitek dachowych oraz pokrycia stawiaj na sprawdzone rozwiązania. Znajdziesz je w asortymencie naszej firmy Galeco – sprawdź ofertę i złóż zamówienie już dziś!